НАЧЕЛНИЦИ десет источнохерцеговачких општина боравили су данас у Смедереву, где их је угостио Дејан Стошић, који годинама уназад, иницирањем бројних активности, негује чврсте везе између Републике Србије и Републике Српске.

– Упркос ставовима појединаца и неких страначких организација да су Срби из Републике Српске непожељни у Србији, ми овом посетом доказујемо управо супротно, а то је да су Срби са оне стране Дрине наш народ, да су наше везе нераскидиве и да ћемо, како је то започео и спроводи председник Александар Вучић, наставити са њиховим даљим учвршћивањем на свим нивоима. Као исти народ, делимо културу, историју и традицију, али и данашње изазове са којима можемо да се изборимо само заједничким снагама – рекао је Дејан Стошић.

Руководиоци општина сложни су у једном, а то је да помоћ Републике Србије, и морална и материјална, имају непроцењиву вредност и посебно им је, истичу, драго, што је доласком на власт председника Вучића, граница на Дрини, практично избрисана.

– Ја сам у Србији био сигурно хиљаду пута и увек сам добродошао, а после изјава неких опозиционих лидерчића да нисмо добродошли овде, данашња посета Смедереву то све демантује. Сви становници Републике Српске, поготову ми Херцеговци, увек смо добродошли у Србији и захваљујем се Дејану Стошићу на данашњем пријему. Оваква врста повезивања много значи, и мени лично, али и грађанима Билеће и Херцеговине. Значи нам тај однос са нашом Србијом, која последњих година помаже и Републику Српску и Херцеговину. Поготову ове године добијамо помоћ Владе Србије за нашу Билећу, и овом приликом се захваљујем и председнику Вучићу, и његовом кабинету и нашој земљи Србији – рекао је Веселин Вујовић, начелник општине Билећа.

Долазак у Србију био је изузетно важан за начелнике источнохерцеговачких општина, јер су имали заједнички састанак са руководством банке “Поштанска штедионица”, у покушају да реше проблем локалних заједница у овом делу Републике Српске.

– Неке од наших општина су остале без банака, које углавном почивају на западном капиталу и свом интересу, што је велики проблем, и изаћи ће нам у сусрет банка “Поштанска штедионица”, уз свесрдну помоћ председника Вучића, на чему смо му заиста много захвални. Херцеговина, посебно Источна Херцеговина је стари српски простор, геостратешки важан за српски народ и људи из овог краја гаје вишевековну љубав према матици, а она нам је узвраћена тек доласком председника Вучића на чело Србије. Одлична сарадња председника Вучића и Додика је плод добре политике оба председника, јер се сада на прави начин односимо једни према другима и на прави начин сарађујемо – истакао је Огњен Милинковић, начелник општине Гацко.

Важност ангажовања банке “Поштанска штедионица” и обећање да ће отворити своје филијале у херцеговачким општинама, истакао је и Горан Караџић, начелник општине Чајниче.

-То је за нас огромна ствар. Значи да ће људи бити сигурни да могу да опстану, да плаћају, да отварају своје фирме. Захвалио бих се и председнику Вучићу, помогао је многе општине, отворени су поједини погони, изграђени су споменици културе, здравствене установе,  институције. Ево и на овај начин, овом приликом помаже да опстану људи у том крају, да боље живе и да заједно пребродимо све баријере и препреке које су настале у овим тешким временима, које су нам други наметнули и одвојили браћу једне од других. Надам се да ће у будућности бити много оваквих прилика и да ће нам свима ово бити од користи – рекао је Караџић.

Управо због активности на зближавању два народа, председник Србије Александар Вучић, поводом Дана државности, је одликовао Дејана Стошића Златном медаљом за заслуге.

Током боравка у Смедереву начелници источнохерцеговачких општина, као и представници Удружења Херцеговаца у Србији, обишли су летњиковац Обреновића и Смедеревску Тврђаву, двор последњег српског средњовековног владар деспота Ђурђа Бранковића.

Извор : novosti.rs