058/315-404

opstinacajnice1@gmail.com

Општина Чајниче

официјална презентација

Previous slide
Next slide

Општина Чајниче по својим природно географским карактеристикама спада у брдско планинско подручје. Ово подручје погодно је првенствено за развој овчарства,  а донекле и воћарства. У руралним подручјима егзистира око 500 углавном старачких домаћинстава која се искључиво баве пољопривредом. Према подацима АПИФ-а закључно са мјесецом јулом (2019) регистровано је 174 пољопривредних газдинстава (обавеза подношења извјештаја АПИФ-у је довела до смањења у броју регистрованих и активих пољопривредних газдинстава).

Што се ратарства тиче површине засијане стрним житима су занемарљиве, углавном су површине од 0,2-0,3 ха и то засијане пшеницом, јечмом, кукурузом и хељдом, првенствено за личне потребе. У области воћарства у посљедњих 5-10 година постоје значајни помаци у сектору малинарства.

Малина је посађена на око 20 ха и овом граном пољопривредне производње бави се око 150 домаћинстава. Уз двогодишњу подршку Фонда за развој и запошљавање  Републике Српске и учешће Општине Чајниче, подигнута је откупна станица Заборак, са просторијом за припрему, и дораду, тунелом за дубоко замрзавање капацитата 3т/24х, лагер комором  капацитета 40т,  и осталом потребном инфраструктуром за откуп и замрзавање као и са могућношћу праћења поријекла биљне производње. Откупном станицом управља Удружење пољопривредних произвођача Чајниче.

Као најзначајнија грана пољопривреде на територији општине Чајниче је сточарство, а у првом реду овчарство (дјелимично се производе и млијечни производи али о том нема поузданих статистичких података о произведеним количинама), у вези с тим ради се на побољшању пасминског састава домаће аутохтоне овце праменке увођењем квалитетније пасмине WINTERBERG овнова.

Удружење пољопривредних произвођача (УПП) општине Чајниче у сарадњи са УНДП-ом су изградили два савремена овчарника како би и на тај начин допринјели побољшању развоја сточарства. Tакође, на подручју општине Чајниче постоји 5 регистрованих фарми за услужни тов бројлера. Три (3) фарме су капацитета по 12.000, једна (1) 24.000 и једна (1) капацитета од 130.000 бројлера годишње. Услужни тов ради се за фирму „Бровис“д.д. Високо.