058/315-404

opstinacajnice1@gmail.com

Општина Чајниче

официјална презентација

Previous slide
Next slide

Општина Чајниче посједује све предуслове за развој туризма, а тиме и угоститељства јер располаже са атрактивним природним љепотама и еколошки чистом средином. Климатски услови са доста снијега су предуслов за развој зимског туризма.

У погледу вјерског туризма, у Чајничкој цркви се налази Чудотворна икона Пресвете Богородице (Чајничка Красница), чувена не само на просторима општине већ и много шире, коју сваке године посјети велики број вјерника и знатижељника. Ова икона се чува у новом храму на посебном престолу, на сјевероисточној страни, и испред ње непрестано светле кандила. Та кандила се, по казивању очевидаца, нису угасила чак ни у вријеме експлозије у  II светском рату када је црква претрпела велико разарање.

Црквена општина располаже са конаком од 60 лежаја као и музејом са богатом ризницом експоната у којем се чува и Чајничко јеванђеље. Ангажованошћу Црквене општине Чајниче 2017. године обновљен је и „Протин конак“ који је првобитно изградио прота Јован Јовановића 30-тих година прошлог вијека. Данас Протин конак располаже са 83 лежаја. Број ноћења у Црквеном конаку за 2019. годину је 1.300, на тај број се може додати да је ове године у реновираном хотелу ”Оријент” евидентирано око 350 ноћења, у приватним смјештајима тај број је 250, и у смјештају у Дјечијем вртићу којим управља „Еко Центар“ је ове године пружено 300 услуга ноћења. Искориштеност лежајева на подручју општине Чајниче је мања од 10 %. Парк природе је тек основан прошле године и не постоје релевантни подаци о посјетама. Тренутно кроз њега рекреативно шетају грађани Чајнича, а организоване су и двије планинарске акције кроз парк природе у 2019. години, што треба у будућности повећати. ЈУ Туристичка организација Чајниче управља градским базеном за купање, Планинарским домом на Пониквама који има око 20 кревета.

Једна од најстаријих знамења у Чајничу и источном дијелу Републике Српске и Босне и Херцеговине је стара кућа „Паја Ђуковића“ која је обновљена 2017.године са намјером да буде музеј полуотвореног типа у коме би се чували предмети чије поријекло потиче из времена турске и аустроугарске владавине. Кућом Ђуковића управља Милан Косовски, у чијем се власништву кућа и налази. Тренутно се не користи као музеј.

У Чајничу се налази први Парк природе у Републици Српској- „Цицељ“. који је проглашен заштићеним подручјем одлуком Владе Републике Српске 06.09.2018 године, на иницијативу  Удружења ЕКО Центар Чајниче и предат на управљање ШГ ”Вучевица” Чајниче. Ово заштићено подручје распростире се на више од 330ха које одликује изузетан флористички диверзитет и богатство пејзажа расутих на богатој мрежи геоморфологије и хидрологије. Посебну ријеткост чини прашумски резерват ”Борица” који је удаљен свега 500м од центра града. Шуме су богате са бројном и квалитетном дивљачи што представља изванредне услове за развој ловног туризма. У ту сврху изграђен је и Ловачки дом на Тројану који располаже са 15 лежаја као и неколико ловачких колиба. У развоју је и све популарнији облик сеоског туризма, у виду сеоских домаћинстава. Једно од таквих домаћинстава је и „Етно село РЕЉА“  које је смјештено у подножју планине Стакорине на 1.115м н.в., на удаљености 7км од центра општине. Тренутно располаже са 10 лежајева, а у плану је и проширење капацитета. Ту је још и еколошко-туристички и спортски комплекс „Ваздушна бања МБ“ на превоју Преврзма код Чајнича, која је један од ријетких туристичких комплекса ове природе у овим крајевима. Карактеришу је низ занимљивих садржаја као што су споменик лопти, сунчани сат, станица „без возног реда“ и други. Чајниче располаже са два хотела. Хотел “Оријент” је у власништву ЈПШ „Шуме РС“ а.д. Соколац располаже са 24 собе и 6 апартмана (укупно 76  лежајева). Што се тиче другог хотела “Чајниче” он је откупљен од стране Општине Чајниче и тренутно је у фази санације и опремања.  Остали број смјештајних капацитета је у приватном власништву које није регистровало дјелатност гдје по процјенама постоји око 50 лежајева на располагању.  

Пројектом прекограничне сарадње између општине Чајниче и општине Пријепоље у Србији који је реализован од старне „ Еко Центра“ Чајниче опремљене су просторије које се налазе у згради ЈПУ Дјечијег вртића „Бајка“у Чајничу, гдје су уређене собе са 18 лежаја за  смјештај гостију у оквиру реализације овог пројекта. Ски-лифт који је био саграђен за вријеме Олимпијских игара 1984. године, данас не функционише, а у току је његова реконструкција и санација гдје је у плану постављање ски лифта који је добијен од Олимпијског центра Јахорина. Ски-лифт је дужине 609 м, капацитета око 700 скијаша на сат. Ангажовањем једног бројa ентузијаста, током 2017. године отворено је и уређено ново скијалиште „Злодо“ у селу Поникве на надморској висини 1.124 м, гдје је урађен мини ски-лифт дужине 250 м са планинском кућом.