Општина Чајниче простире се у сјеверо – источном дијелу Републике Српске (БиХ), на 43° 33’ сјеверне географске ширине и 19° 04’ источне географске дужине, близу граничне линије са Црном Гором на површини од 275km2. Оваj дио Републике Српске (BiH) се назива горње Подриње, као што само име каже, по горњем току ријеке Дрине. Недалеко је и тромеђа: Република Српска (БиХ) – Србија – Црна Гора, што представља повољан географски положај. Територија општине се граничи са општинама:Рудо, Фоча, Горажде, Ново Горажде, Пљевља и Прибој. На подручју општине Чајниче постоји 5 мјесних заједница: Чајниче 1, Чајниче2, Миљено, Заборак и Међуречје. Простор се одликује и развијеном хидрографском мрежом и шумским, врло диференцираним покривачем.
Шуме су основни природни ресурс општине. Највећи капацитети су подигнути за прераду производа шуме-углавном дрвета. Под шумом и шумским земљиштем се налази 21.246,62 ha., што је 77,37 % од укупне површине општине. Од тога на државне шуме отпада 14.412,62 ha. или 67,83 %, а на приватне 6.834ха. или 32,16 %. Удио врста је скоро уједначен тако да на четинарске шуме отпада око 73 % а на лишћарске шуме око 27 % површина.
Већи дио терена општине Чајниче изграђен је од класичних и магматских стијена. Због тога је подручје општине богато разгранатом мрежом водених токова и у хидролошком погледу се сматра богатим.
Kлимa на подручју општине je субпланинска и планинска клима. Сви водотоци припадају сливу ријеке Јањине, Радојне и Сућеске, које се уливају у Дрину и Лим. Бројни су јаки извори и врела а најиздашнији су: Цицељ, Катанска врела, Студенац-Базен, Беле воде, Каменац, Жуберило, Богаљевићи, Крагујевац, Браханска вода. У катастру извора уписано је 257 извора сталног карактера. Од минералних вода карактеристичне су појаве сумпорних и карбонатних вода са примјесама Fe, Mn и Ag на локалитету Луке, Батово, Криваче, Булога, Доњег села и Јабуке.
Основни водоток везан за град је рјечица Јањина, у њу се улива вишак воде са изворишта Цицељ. Извориште Цицељ се налази у висини саме вароши и има стрмо корито, којим вода врло великом брзином тече кроз град на дужини од 500 m и улива се у Јањину. Простор општине карактеристичан по великој енергији рељефа, између 400m и 1500м надморске висине. Конфигурација терена општине је са скоро 90 % укупне површине неравног рељефа. Најниже коте терена су у доњем току реке Јањине и Радојне на 400 м н.в., а највише висину достижу до 1491 м на Вучевици (врх Јаворово брдо).